Bezpečný nákup na internete, alebo na čo si dávať pozor 

23.11.2021

Autor: Ladislav Gulyás

Hovorí sa, že hlúpy človek sa učí na vlastných chybách, múdry na chybách druhých...


Máme tesne pred Vianocami. Asi sa zhodneme, že sú to tie najkrajšie sviatky v roku. Niekto má darčeky zabezpečené už v júli, niekto čaká do poslednej chvíľe. E-shopy fungujú na plné obrátky, kuriéry majú čo robiť, aby všetko stihli rozniesť. A my máme hlavy plné strarostí, aby bolo všetko tip-top. A v zhone sa stávame neobozretnými.... Viete, na čo si dávať pozor? Viete, ktoré sú konkrétne varovné signály, ktoré Vám umožnia rozpoznať čestného obchodníka od podvodníka? Asi áno, ale opakovanie matka múdrosti, tak si to zhrňme.

Slovenská legislatíva predajcovi presne stanovuje postup predaja cez internet. Potom, ako ste si vybrali tovar a klikli na tlačidlo "objednať" by Vám mal prísť "Potvrdzujúci mail", v ktorom Vám internetový obchod oznámi, že Vašu objednávku zaevidoval. Do 24 hodín by ste mali obdržať ďalší mail, "Potvrdenie objednávky" ,v ktorom Vám oznámia, či sa Vaša objednávka vybavila (narovinu: či daný obchodník disponuje daným tovarom). Ako prílohu tohto mailu musíte obdržať:

  • Všeobecné obchodné podmienky
  • Formulár na odstúpenie od zmluvy

Spomínané dokumenty samozrejme musia byť dostupné aj na stárnke predávajúceho. (Ja v prílohe zasielam hneď aj reklamačný formulár).

Zároveň by Vám obchodník mal oznámiť dodaciu lehotu - za koľko dní vybaví Vašu objednávku. Ja som si stanovil 20 dní (obchodný zákon pre fyzické osoby pripúšťa 30 dní).

Zostáva Vám už len čakať na ďalší mail, v ktorom Vám oznámia, že Vašu objednávku odoslali. Ako prílohu sem vždy pripnem už aj faktúru (faktúra je samozrejme aj v tlačenej verzii, ako príloha balíka). Do sprievodného textu vždy pripíšem aj číslo zásielky, aby si zákazník vedel všetko odsledovať.

Pokiaľ by ste si všimli, že z hore uvedených bodov Vám niečo "chýba", tovar - aj keď sa to na prvý pohľad zdal ako super nákup - jednoducho nepreberajte. Tento postup totiž predajcovi určuje zákon... Pravdepodobne to nebude úplne "kóšer" a žiaľ stávajú sa prípady, keď až pri rozbaľovaní zistíte, že ste si kúpili fakt pekné kamienky, alebo pokrčený novinový papier z minulého roka. A priznajme si: strata peňazí Vás bude rovnako mrzieť ako fakt, že ste naleteli. Takže hor sa do nákupov z pohodlia domova, ale hlavne bezpečne.