Kurz kováčstva - Výroba klieští

15.10.2022
Kurz kováčstva - kováčske kliešte
Kurz kováčstva - kováčske kliešte

   Po krátkej prestávke sme sa dnes s Benom opäť stretli. No a nakoľko sme skoro pri konci nášho kováčskeho kurzu, tak sme sa zamerali na to najpodstatnejšie, čo nemôže chýbať v žiadnej dielni - na kliešte. 

   Je veľa rôznych techník "ako na to". Či už v tlačenej verzii, alebo ako video na youtube. Priznám sa, aj sa som sa nechal inšpirovať, no po čase sa mi podarilo vytvoriť svoj vlastný "štýl". Pri čítaní týchto riadkov sa kolegovia asi budú prežehnávať, ale na kliešte som nikdy nepoužil žiadny špeciálny materiál. Väčšinou používam len guľatinu, alebo železo štvorcového prierezu. Pre mňa je podstatné, že aj po rokoch mi slúžia. Áno, začiatky boli ťažké. Stalo sa mi, že sa pri práci doslova zlomili, no ako sa hovorí: "učený z neba nikto nespadne". A ja som sa učil na vlastných chybách. 

   Zo svojich skúseností viem, že je podstatné, aby "papuľa" bola dostatnočne mohutná a aby sa pri práci nedeformovala. No a nesmieme zabudnúť ani na správne "pérovanie" :-) Chcete dozvedieť viac? Tak neváhajte a prihláste sa na kurz kováčstva. Viac info nájdete tu.