Umelecké kováčstvo 21. storočia

25.02.2024

" Nežijeme v temnom stredoveku, a doba secesie je tiež za nami. Može sa nám páčiť prebíjaná mreža, aj akantové listy no otázka je, či dizajnovo obstoja aj v XXI. storočí."

Je nedeľa, 25. 2. 2024 a ja som sa rozhodol, že namiesto pozerania televíznych novín sa radšej povenujem niečomu užitočnejšiemu. Nechápte to prosím zle, ale v dnešnej dobe sa k Vám správy dostanú aj vtedy, ak to vy nechcete :-) .

V tomto článku nebudem kategorizovať. Nebudem hodnotiť, súdiť, ani porovnávať, lebo každému sa páči niečo iné. Skôr by som Vám rád poukázal na možnosť voľby. Veď nemusíte mať chtiac-nechtiac rovnaký plot, rovnakú bránu, ako má sused... Stačí sa len trošku porozhliadnuť.  

Prednedávnom som v jednej skupine na sociálnej sieti čítal dosť zaujímavý komentár, kde sa istý kováč vyjadril, že doba síce pokročila, no v našom regióne náš pohľad  na umelecké kováčstvo zostal niekde na začiatku XX. storočia. Zamyslel som sa. Ten chlapík mal fakt pravdu. Stačí sa len porozhliadnuť a vidíte ... to isté. Nežijeme v temnom stredoveku, a doba secesie je tiež za nami. Može sa nám páčiť prebíjaná mreža, aj akantové listy no otázka je, či dizajnovo obstoja aj v XXI. storočí. Či o niečo podobné Vy - ako zákazník budete mať záujem (odhliadnuc od faktu, že pri reštaurovaní sa hore spomenutým veciam nevyhnete).   

V zahraničí toho nájdete "habadej". Stačí si do vyhladávača napísať "modern blacksmith gates" a vyhodí Vám nespočetné množstvo rôznych dizajnov. Ja osobne na podobné vyhľadávanie inšpirácií využívam platformu Pinterest. 

Väčšinou sa vyznačujú jednoduchými líniami, pričom dizajnovo - aspoň podľa môjho názoru - môžu dokonale zapadnúť tak k novostavbe, alebo aj k radovej zástavbe.

Že to je iné? Áno. V našich končinách neopozerané, zatiaľ veľakrát ani nevidené. Tieto brány sa na nič "nehrajú". Vyznačujú sa vysokou remeslnou zručnosťou výrobcu kde tradičné kováčstvo dostáva úplne iný rozmer.  

Práca Alexandr Kudryavtsev
Práca Alexandr Kudryavtsev

Prednedávnom som konečne už aj ja mohol vhupnúť do týchto vôd a vyrobiť svoju prvú kovanú bránu, ktorú si zákazníčka od A po Z sama navrhla. Bránka bola inštalovaná k rodinnému domu s plochou strechou. V susedstve podobný dom s lamelovou bránou... Napriek tomu nevyčnieva. Viac informácií, aj fotiek, nájdete kliknutím sem.

Ako som písal aj na začiatku, nebudem hodnotiť, súdiť, ani porovnávať. Ale brána a oplotenie boli a aj budú vždy čerešničkou na torte. Tieto veci budete mať pravdepodobne už navždy a s istotou Vám môžem potvrdiť len jednu vec: v konečnom dôsledku len a len pozdvihnú celkovú cenu Vašej nehnuteľnosti.  Nebudem Vás presviedčať, či je lepšie to, alebo niečo iné, ale ak som vo Vás týmto článkom vzbudil čo i len trošku pozornosti, neváhajte ma kontaktovať, za opýtanie sa neplatí :-)

Ako to bolo v dobách minulých? O tom napíšem možno nabudúce.  

Páčil sa Vám tento článok? Potom ho zdieľajte na sociálnych sieťach a prihláste sa k odberu Newsletteru !